Benim ki büyük senin ki mi?

Reklam ajanslarının ve sosyal medya hizmeti veren işletmelerin en zorlandıkları şey, reklam verenin takipçimiz çok az, takipçi satın alalım, fake takipçi ekleyelim, bizimki onunkinden büyük olsun mantaliteleridir. Zira bu kafadaki adamlar, facebook, twitter, instagram takipçi artışının fiziksel mağazanıza geliş veya dijital satış / müşteri memnuniyeti rakamlarınızla doğru orantılı olduğunu asla kabul etmezler. Sanırlar ki takipçi arttıkça daha çok insan gelecek satışlarımız artacak daha çok insan bizi görecek.

Fakat suç burda “direk” işletme sahiplerine yükelemek doğru değildir. Piyasada ajans adı altında işten anlamayan bir sürü işgüzar tarafından yönetilen hesapların takipçi sayıları çeşitli hileler ile şişirilmektedir. Bu hile reklam verene handjob yapmaktan başka bişey değildir. Sonuç olarak işletmeye yarar sağlamak yerine geri dönüşü olmayan bir zarara uğratmaktadır.

Örneklemek gerekirse 10K hiç bir işe yaramayan Singapur’daki, Filipinler’deki veya herhangi bir Güney Amerika ülkesindeki takipçidense iş yarayan 1K Türk ve nitelikli takipçi her zaman çok daha iyidir. Baktığınızda hesabında bilmem kaç bin veya milyon takipçisi var ama beğeni yorum 5 10 ve vasıfsız… Bunlar işletmeyi uzun vadede uçuruma sürükleyen büyük bir handikaptır. Önemli olan potansiyel müşterinin işletmeyi takip etmesi ve reklam ajansının bu doğrultuda işletmeye hizmet vermesidir.

Özet olarak Design Studio Bodrum derki  “Size Doesn’t Matter” bir başka değişle ise “Büyüklük değil işveli” … 😉

Yazıyı Paylaş
WhatsApp WhatsApp Hızlı İletişim