Blog

60 bin toplu iğne ile tablo

Yalıkavak beldesindeki evini sanat galerisi olarak kullanan emekli hesap uzmanı Tuncay Yurtsever, 2004 yılında çakıl taşı ve boncuk kullanarak resim yapmaya başladı. Bir süre sonra resimlerinde toplu iğne kullanmaya karar veren Yurtsever, bu şekilde ilk olarak Atatürk portresi yaptı.

Her bir çalışmasında 40 bin ile 80 bin arasında toplu iğne kullanan Yurtsever, önce toplu iğneleri köpüğe yerleştirdikten sonra sprey kullanarak boyuyor. Ardından boyanan toplu iğneleri kullanarak resim yapıyor. Bir resmi tamamlamak için 2 ile 3 ay arasında çalışan ve bugüne kadar 60’a yakın eser üreten Yurtsever, resimlerini kendisine ait iş yerinde sergileyerek yerli ve yabancı turistlerin görmesini sağlıyor.

“ÇOK ZOR BİR İŞ, KİMSE DAYANAMIYOR’

Tuncay Yurtsever, resimlerini ilk olarak boncuklarla yapmaya başladığını, ardından daha küçük malzeme arayışına girdiğini söyledi. Aklına iğne kullanarak resim yapmak geldiğini dile getiren Yurtsever, “Toplu iğne kullanarak ilk yaptığım eser Atatürk tablosu oldu ve çok beğenildi. Ben de devam ettim. İğneleri önce strafor maddesine batırıyorum, sonra sprey ile boyuyorum. Ardından buradan aldığım iğnelerle genellikle modele bakmadan, aklımdan geçen bir şeyi tuvalin üzerine resmediyorum” dedi.

Yaptığı her tabloda 40 bin ile 80 bin arasında toplu iğne kullandığını bildiren Yurtsever, “Bunu dünyada yapan başka birisi olduğunu sanmıyorum. Çivi ile yapılan resim duydum, ama iğne ile yapan olduğunu şu ana kadar duymadım. Dünyada tek olduğumu sanıyorum. Çok zor bir iş. Kimse buna dayanamıyor. Birçok kişi bunu yapmayı denedi, ama 600 iğneden sonra sıkıntı bastı ve devam edemedi” diye konuştu.

Yurtsever, yaptığı eserleri satmadığını, hediye ettiğini dile getirerek, bir tabloyu yapmasının 3 ayı bulduğunu, bu nedenle senede 4-5 tablo yapabildiğini, böyle olunca işin ticari yönü olmadığını, sadece hobi amaçlı yaptığını kaydetti.

Bugüne kadar birçok sergiye katıldığını, ancak eserlerin taşınması sırasında sorunlar yaşadığını belirten Yurtsever, “Eserlerin nakli sırasında iğneler bozuluyor. Eserlerde derinlik olduğu için iğnelerin şeklinin bozulmaması gerekiyor. Bu yüzden sadece karma sergilere bir iki adet tablo vermekle yetiniyorum” dedi.

Tuncay Yurtsever, Japonya, Rusya ve başka ülkelerden gelen turistlerin eserlerini ilgiyle incelediklerini anlatarak, bu türü bir sanat dalı olarak yurt dışındaki akademilerde göstermeyi düşündüklerini, ama sonra “Buna insan sabrının müsait olmadığını” söyleyerek vazgeçtiklerini ifade etti.
Yaptığı tablolardan pek çoğunu hediye ettiğini, Sakıp Sabancı, Vehbi Koç’un portrelerini müzelere verdiğini belirten Yurtsever, bundan sonra yaptığı eserleri de hediye olarak vermeye devam edeceğini söyledi.

GUINNESS’E GİRMEK İÇİN İĞNELERİN SAYILMASI GEREK

Yurtsever, başvurusu üzerine 22 tablosunun Guinness Rekorlar Kitabı’nın internet sitesinde sergilemeye başlandığını belirterek, şöyle dedi:
“Guinness yetkilileri benimle temasa geçti. 22 tablomu internet sitelerinde teşhir etmeye başladılar. Guinness Rekorlar Kitabı’na girebilmek içinse tabloda kaç tane toplu iğne kullanıldığına dair noterden tasdik istediler. Yazışmalar devam ediyor. Hedefim Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek. Henüz bir notere başvurmadım. İğneleri sayacak bir noter bulabilirsem kitaba girmek istiyorum.”

Kaynak AA

Write a comment